Březnový recitál Marka Kozáka v Brně slibuje skvělou podívanou

Obrázek: Twitter KPH Uničov

Jedním z největších březnových klavírních lákadel je brněnský recitál Marka Kozáka, který se svým (pro klavíristy) až pohádkovým úspěchem, konkrétně účastí v semifinálovém kole prestižní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, okamžitě zařadil mezi světovou klavírní špičku.

Pro svůj koncert v Besedním domě zvolil skutečně lákavý program. Zahájí známou a posluchačsky velice dobře přijímanou Sonátou B dur KV 333, kompozicí rakouského klasicistního mistra W. A. Mozarta.

Na klasicismus naváže hudebně chronologicky, uměním romantismu, který uvede Třemi poetickými polkami op.8 od Bedřicha Smetany, dále jeho Vzpomínkou na Čechy ve formě polek a svůj blok věnovaný B. Smetanovi zakončí slavnou koncertní etudou Na břehu mořském z roku 1861, kterou Smetana zkomponoval během svého pobytu ve Švédsku.

Během další části uvede dílo jiného romantika, tentokrát to bude Sonáta b moll č. 2 op. 35 polského klavírního velikána Fryderyka Chopina, díky názvu a celému charakteru druhé části (Marche funebre) přezdívaná jako Smuteční pochod.

Svůj recitál uzavře taktéž sonátou, tentokrát od S. Rachmaninova, Sonátou b moll č. 2 op. 36, kterou skladatel po jejím prvním provedení v roce 1931 přepracoval a zkrátil.

Vynikající, podmanivě citlivá klavírní technika a klavírní um, jimiž Kozák disponuje, slibuje opravdu nevšední zážitek. Skutečně vysoká klavírní úroveň je všeobecně známá nejen díky úspěšnému tažení Chopinovou soutěží, ale také vítězstvím ve Smetanovské soutěži, kterou pořádá Plzeňská konzervatoř, a návštěvníci se proto mohou s naprostou jistotou těšit na vynikající klavírní podívanou.

Program:

W. A. Mozart

  • Sonáta B dur KV 333

B. Smetana

  • Tři poetické polky op. 8
  • Vzpomínka na Čechy ve formě polek op. 12
  • Koncertní etuda gis moll op. 17 ,Na břehu mořském“

F. Chopin

  • Sonáta b moll č.2 op.35

S. Rachmaninov

  • Sonáta b moll č.2 op.36

Místo konání: Brno, Besední dům

Kdy? 15.3 v 19.30 hod

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co