Dnes startuje již 32. ročník Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže

Obrázek: Piano-Competition.com

V úterý 15. března oficiálně začíná letoční ročník Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže konané již tradičně v Plzni. Mezi účastníky soutěže z minulých let se vyjímají pozdější veleúspěšní soutěžící na Chopinově soutěži ve Varšavě Marek Kozák s Natálií Schwamovou, dále talentovaný mladík Matyáš Novák a mnoho dalších.

Soutěž má mezinárodní tradici, díky které se letos koná již po dvaatřicáté. Na její prestiži se pak promítá i fakt, že není organizována (zpravidla) během lichých roků.

Úplně první ročník soutěže se konal v roce 1963 v Hradci Králové. Této premiéry se zúčastnilo přesně 9 soutěžících. O tři roky později, v roce 1966 zvítězil ve čtvrtém ročníku soutěže prof. Ivan Klánský, který během posledních let vede porotu soutěže z pozice předsedy. V roce 2002 byla soutěž přenesena do Plzně a od tohoto roku je organizována plzeňskou konzervatoří. V Plzni pak śoutěž čekalo několik změn. Kromě vzniku nové soutěžní kategorie pro soutěžící do 16 let vzniklo také prezidium, kolektivní rozhodovací orgán soutěže. Po desítkách let své existence se také ustálila na současném, již tradičním, dvouletém interval, ve kterém je soutěž organizována.

Do současného ročníku soutěže se přihlásilo 63 soutěžících, z nichž 48 je zahraničních klavíristů ze zemí jako Mongolsko, Čína, Korea, Slovensko, Polsko, Ukrajina, Rakousko, Tchai-Wan, Dánsko, Francie, Německo, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Rusko, Švýcarsko a Japonsko.

Soutěž zahájí v Domu hudby úterní první kolo III. kategorie. Ve středu pokračuje program III. kategorie dalšími klavíristy, ve večerních hodinách pakna soutěžící čeká vyhlášení výsledků prvního kola. Ve čtvrtek následuje druhé kolo III. kategorie, ve večerních hodinách pak vyhlášení výsledků. V pátek soutěž pokračuje prvním kolem II. kategorie a soutěží I. kategorie, zatímco účastníci té nejvyšší budou moct naposledy vyšperkovat své závěrečné vystoupení.

V sobotu dopoledne pokračuje soutěž I. kategorie, ve večerních hodinách pak čeká na posluchače ve Velkém sále Měšťanské besedy finále III. kategorie, do kterého postoupí čtyři nejlepší. Finále je také součástí Smetanovských dnů. Neděle pak uzavře celou soutěž dopoledním finále II. kategorie a odpoledním vyhlášením výsledků, slavnostním zakončením a koncertem vítězů.

Během sobotního finále III. kategorie čeká na 4 nejlepší soutěžící interpretace rozsáhlého díla, konkrétně koncertu pro klavír a orchestr. Soutěžící doprovodí Plzeňská filharmonie pod vedením dirigenta Tomáše Braunera.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co