Excelentní Barry Douglas ve Smetanově síni Obecního domu

Obrázek: ImgArtists.com

Pod záštitou velvyslankyně Finské republiky v ČR paní Heleny Tuuri a Britské velvyslankyně v ČR paní J. Thompson se uskuteční jeden z prvních letošních opravdu netradičních koncertů. Temperamentní klavírista irského původu Barry Douglas opět poctí svou návštěvou Českou republiku a během dvou dnů (středy 24.2 a čtvrtka 25.2) zahraje ve Smetanově síni Obecního domu spolu se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy pod taktovkou nového šéfdirigenta Pietari Inkinena Beethovenův Klavírní koncert č.1 C dur op.15.

Beethovenův „první“ koncert je charakteristický mimo jiné svou návazností na tvorbu W. A. Mozarta a J. Haydna. Dílo vniklo v době, kdy se Beethoven těšil obdivu aristokratických kruhů a pro své mistrné schopnosti klavírní kompozice byl velice uznáván. Po přestávce zazní Brucknerova Symfonie č. 9 d moll, která naopak velmi zřetelně navazuje na L. v. Beethovena, jehož dílo i schopnosti Anton Bruckner velmi ctil.

Barry Douglas, jež se představí v první polovině, je světově uznávaný klavírista, který svou zářnou kariéru klavíristy odstartoval vítězstvím na věhlasné Čajkovského soutěži v Moskvě. Taktéž je vítězem dalších tří mezinárodních soutěží, koncertuje po celém světě, sólově i s předními orchestry. Nahrál veškerá klavírní díla J. Brahmse a F. Schuberta. Sám je vynikajícím dirigentem a působí jako pedagog na Royal College of Music v Londýně.

Ve své interpretaci bývá temperamentní a odvážný, rád využívá barevnosti tónů klavíru a mistrovsky pracuje s jeho mohutným, avšak krásným zvukem. Kromě osobitosti interpretací, ve kterých využívá svých vlastních nápadů a inovací, nadchne Douglas své posluchače bravurní technikou, které dává vyniknout během náročných technických pasáží skladeb a umocňuje tak zážitek posluchače.

 

24.2/25.2. 19,30

SMETANOVA SÍŇ OBECNÍHO DOMU

PROGRAM:

  • Ludwig van Beethoven: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur op. 15
  • Anton Bruckner: Symfonie č. 9 d moll

SLOŽENÍ:

  • Symfonický orchestr hl. m. Prahy
  • Barry Douglas – klavír
  • Pietari Inkinen – dirigent

Pořadatel a vstupenky: http://www.fok.cz/predplatne/vanocni-koncertni-kolekce/

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co