Festival Firkušného začne v sobotu, zahájí jej Garrick Ohlsson

Obrázek: Archiv Pražského jara

Již v sobotu 19. listopadu 2016 zahájí americká pianistická legenda Garrick Ohlsson letošní ročník již tradičního klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který potrvá až do soboty 26. Festival s pořadovým číslem 4 je poměrně mladá záležitost. S konceptem původně přišlo Pražské jaro, které „na zkoušku“ uspořádalo onen čistě klavírní týden, během kterého se na pódiu pražského Rudofina představí čtyři klavíristé. Dvě zahraniční hvězdy, jeden český klavírista a jedna zahraniční vycházející hvězda.

Letošní ročník je, jak již bylo mnohokrát opěvováno, zasvěcen především těm opravdu významným legendám světového klavírního umění. Garrick Ohlsson a sir András Schiff jsou klavíristé nesmírného charismatu, až fantastického umu a skvělé techniky. Koneckonců brilantní technika je jakýmsi klíčem k bráně, vedoucí k úspěchu.

Ohlssonův recitál se uskuteční v sobotu od 19:30. Vítěz Chopinovy soutěže ve Varšavě z roku 1970 a světem opěvovaný „chopinovec“ se představí se spíše skromněji laděnými skladbami od Beethovena, Schuberta či de Falla, krásně přibarvené českým folklorem z pohledu Smetany.

Skvělý klavírista a ještě skvělejší člověk, český klavírista a pedagog Martin Kasík, je spíše skromným umělcem, ne nadarmo ale patří mezi perly současného českého klavíru. Jeho úterní recitál (též od 19:30) nabídne Janáčkovo Po zarostlém chodníčku (řada 1), Rachmaninova či Obrázky z výstavy od Musorgského.

Olga Scheps, mladý ruský talent, který vplul do světa smrtelným umělcům tak zapovězeného. Její debutové chopinovské album se dočkalo mnoha poct a ocenění především v Německu. Na festivalovém recitálu ve čtvrtek (od 19:30) představí své interpretace Chopina a Prokofjeva.

Sir András Schiff, legenda, u níž slova chybí. Co nelze popsat slovy, lze popsat hudbou. A tou klavírní se českému publiku představí v sobotu 26. listopadu 2016 od 19:30 hodin. Sám říká, že mezi jeho srdeční autory patří Haydn, Mozart, Beethoven a Schubert. Možná proto s pořadateli sestavil program, který spojuje všechny čtyři autory.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co