Finalisté Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni

Obrázek: Smetanovská klavírní soutěž v Plzni

Po semifinálovém kole III. kategorie, které se konalo ve čtvrtek, byli ohlášeni čtyři postupující do sobotního velkého finále. Finále se koná v Měšťanské besedě města Plzeň, začíná v 19:00.

V porotě, stejně jako po dobu celé soutěže, zasednou její předseda prof. Ivan Klánský, pedagog pražské AMU a věhlasný český klavírista, a dále členové ve složení MgA. Miroslav Brejcha, ředitel Plzeňské konzervatoře, MgA. Jan Jiraský Ph.D. za Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, Mgr. František Maxián za Pražskou konzervatoř a Mgr. art Marcel Štefko, ArtD. za Vysokou školu múzických umění v Bratislavě.

Do finále jedné z nejslavnějších tuzemských klavírních soutěží postupuje čtveřice Michaela Augustinová, Johanna Haniková, Valentin Popov a Lucie Valčová.

Michaela Augustinová je devatenáctiletá studentka Konzervatoře Plzeň pod vedením Lukáše Klánského. Během prvního a druhého kola vsadila spíše na skladby techničtějšího charakteru od F. Chopina, B. Smetany, F. Liszta nebo A. Skrjabina. Tyto skladby doplnila tanci od B. Smetany nebo sonatou od L. v. Beethovena. Do finálového kola si připravila Beethovenův Koncert G dur, op. 58.

Johanna Haniková je jednadvacetiletá studentka AMU v Praze, konkrétně ve třídě prof. Ivana Klánského. Během prvních dvou kol se představila s repertoárem složeným ze skladeb F. Chopina, W. A. Mozarta, povinného B. Smetany nebo S. Rachmaninova. Kromě tanců a balady nabídla také technické skladby. Do finálového kola si připravila Schumannův Koncert a moll, op. 54.

Valentin Popov v sobotu oslaví své čtyřiadvacáté narozeniny. Do soutěže se přihlásil jako student Ural State Conservatory v Rusku. Studuje hru na klavír pod vedením Alexey Bukreeva. Do svého repertoáru prvního a druhého kola zařadil kromě povinného B. Smetany, dále F. Liszta nebo J. Haydna také autory z jeho domoviny, S. Rachmaninova nebo A. Skrjabina. Celkový repertoár se zdá být spíše poetický než technický, skládá se z mnoha sonat, naopak postrádá pověstné etudy, vše ale kompenzuje náročnými technickými pasážemi vybraných skladeb. Do finálového kola si zvolil Beethovenův Koncert Es dur, op. 73.

Lucie Valčová je osmadvacetiletá studentka pražské AMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Do svého repertoáru předchozích kol zvolila dle předepsaných podmínek skladby F. Chopina, povinného B. Smetany, L. v. Beethovena nebo S. Prokofjeva. Její repertoár je vyvážený mezi technické skladby a kompozice poetičtějšího charakteru. Do finálového kola si připravila nádherný Chopinův Koncert f moll, op. 21.

Finále III. kategorie 32. ročníku Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže se koná v sobotu 19. března 2016 od 19:00 v Měšťanské besedě města Plzeň.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

1 komentáře
  1. Vyslechl jsem finále III.kategorie a mohu konstatovat,že Valentin Popov
    jako jediný předvedl brilantní dynamickou úderovou techniku s dotažením
    frází do zvukového detailu.Ostatní výkony byly sice pozoruhodné,ale bez bez šance na postup do sólového nebe klavíristů.

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co