Ivo Kahánek zahajuje letošní ročník festivalu Pardubické hudební jaro

Obrázek: LipaMusica.cz

Opravdu velkolepě zahájí Ivo Kahánek každoroční Pardubické hudební jaro, na kterém se od 3. března do 10. května postupně představí přední čeští a také vynikající zahraniční umělci. Již tento zahajovací koncert nabízí klenoty romantické hudby a slibuje tak zcela výjmečný zážitek.

Jeden z našich nejlepších klavírních umělců Ivo Kahánek usedne za mistrovský nástroj, vyrobený pod rukama vybraných řemeslníků v hradeckém PETROFu. Klavír je významný mimo jiné i svou výraznou délkou, která je charakteristická pro opravdu exkluzivní koncertní křídla a propůjčuje nástroji výraznou sílu zvuku. Na tomto mimořádném křídle přednese slavný Klavírní koncert b moll č.1, op. 23 P. I. Čajkovského za doprovodu Pražské komorní filharmonie, pod taktovkou mladého talentovaného dirigenta Marka Šedivého. V druhé půli večera pak zazní Dvořákova symfonie č.8 g dur ,,Anglická“, op.88.

Tato symfonie je dílem vzniklým díky radosti a životní pohodě, kterou A. Dvořák prožíval při svých pobytech uprostřed milované přírody ve Vysoké, jež mu byla i velkou inspirací v jeho tvůrčím období. Co do popularity a četnosti provedení dosahuje Dvořákova ,,Osmá“ téměř k symfonii Novosvětské.

Zmiňovaný koncert přišel na svět na přelomu let 1874/75, jež Čajkovský původně věnoval obecně uznávanému N. Rubinsteinovi. Ten ho však označil za plytký a těžko hratelný a tak skladatel nabídl své dílo jinému dirigentu (Hans von Bülow), který s ním premiérově vystoupil v Bostonu a přinesl mu díky premiérovému představení i první opravdový úspěch. Od té doby se stal Klavírní koncert b moll jedním z nejhranějších klavírních koncertů vůbec.

Toto velkolepé dílo v podání vždy skvělého Iva Kahánka si budou moci posluchači a obdivovatelé Čajkovského díla zažít „na vlastní kůži“ již ve čtvtek 3. března v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Kahánek je jakožto klavírista známý díky své vynikající a citlivé interpretaci či široké výrazové paletě, kterou uplatňuje v repertoáru od baroka po současnost. Je schopen vystavět sugestivní meditativní plochy, využívá nádherných a přirozených zvukových kontrastů a excelentní prstové techniky. Je to interpret těžící z nevšední emocionální síly a hloubky a právem patří k naší absolutní klavírní špičce.

Program:

P.I. ČAJKOVSKIJ:

KONCERT PRO KLAVÍR A ORCHESTR B MOLL

Č.1, OP.23

 1. Andante non troppo e molto maestoso
 2. Andantino semplice
 1. Allegro con fuoco

A.DVOŘÁK:

SYMFONIE Č.8 G DUR ,, ANGLICKÁ“, OP.88

  1. Allegro con brio
  2. Adagio
  3. Allegretto grazioso
  4. Allegro ma non troppo

Učinkují:

PKF – Pražská komorní filharmonie

IVO KAHÁNEK – KLAVÍR

MAREK ŠEDIVÝ – DIRIGENT

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co