Klavírní novinky na DUBEN 2016 – nová alba klasické hudby

V roce 2016 nás zatím potkalo vydání pouze jediného významnějšího čistě klavírního alba od českých klavíristů. Z řady souborů se jedná  o Smetanovo trio, které v březnu vydalo své album složené z kompozic Bohuslava Martinů, nazvaných příhodně ‚Klavírní trio‘.

Martinů: Klavírní tria – Komplet

https://i0.wp.com/www.supraphonline.cz/cover/160/1/3/b/231865.jpg

Smetanovo trio – klavír: Jitka Čechová

Smetanovo trio přináší komplet skladeb pro klavírní tria od Bohuslava Martinů. Skvěle nahrané album, ve kterém exceluje Jitka Čechová za klavírem, je výborným počinem a prvním větším adeptem na titul klavírního souboru roku 2016.

Album je k zakoupení elektronicky u vydavatelství SUPRAPHON.

Ono významné klavírní album vydané začátkem roku 2016 je pak soubor 2CD skladeb od Fryderyka Chopina nahraných jedním z nejvýznamnějších českých klavíristů, prof. pražské HAMU Ivanem Klánským.

Klánský plays Chopin

klavír: Ivan Klánský

Prof. Ivan Klánský nahrál velkou část díla od klavírního génia. Bontonland na počátku roku vydal komplet 2CD výběru. Album je prvním výrazným počinem na poli solové klavírní hudby v roce 2016.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND.

Ze světových alb vybíráme ty nejzajímavější. V lednu letošního roku vyšlo album Mozartových klavírních sonát, které nahrál Mikhail Pletnev.

Mozart: Piano Sonatas

klavír: Mikhail Pletnev

Album nahrané a vydané pod prestižní značkou ‚Deutsche Grammophon‘ vydala Universal Music první den letošního roku. Album obsahující sonáty 10, 11, 12, 14 je prvním významným oficiálním vydavatelským počinem roku 2016, ačkoli nahrávky pocházejí z roku 2005.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND.

Mozartova klavírní tvorba je zastoupena i na dalším albu. Orchestr London Mozart Players s dirigentem Patrickem Galloisem a vynikající klavíristkou tureckého původu Idil Biret jsou představeni na albu Mozartových klavírních koncertů č. 13 a č. 17.

Mozart: Piano Concertos

klavír: Idil Biret

Fantastická turecká klavíristka Idil Biret nahrála společně s Londýnskou Mozartovou filharmonií své již 6-té album v edici, tentokrát Mozartovy klavírní koncerty No. 13 a No. 17.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND.

Významná a mnohými posluchači opěvovaná klavíristka Hélène Grimaud se poslední dobou zaměřuje na velmi moderní klavírní hudbu. I díky svému zájmu posledních měsíců vydala klavírní album.

Water

klavír: Hélène Grimaud

Oblíbená, famózní Francouzka za klaviaturou v roce 2016 vydala nové album. Jedná se o dílo zaměřené na skladby moderních autorů. Berio, Sawhney, Debussy, Janáček a další. Většina skladeb je také nahraná živě, což dává posluchači prostor vychutnat si autentickou hru klavírní divy.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND. Elektronická verze pak na webových stránkách vydavatelství SUPRAPHON.

Gruzínská klavíristka, jež se loni představila na festivalu Rudolfa Firkušného v Praze, Khatia Buniatishvili vydala album, stylově na pomezí romantismu a moderny, a jedná se o velmi zajímavé dílo.

Kaleidoscope

klavír: Khatia Buniatishvili

Velmi zajímavý zážitek připravila posluchačům gruzínka Buniatishvili. Její album, stylově ležící na pomezí romantismu a moderny, nabízí především skladb Musorgského, doplnila jej však skladbami Stravinského či Ravela. Krásný a průzračný zvuk klavíru pak není tím jediným, na co se těšit.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND. Elektronická verze pak na webových stránkách vydavatelství SUPRAPHON.

Ruský klavírní virtuos Grigorij Sokolov, který mimo jiné vystoupil během loňského listopadu v Rudolfinu, připravil exkluzivní dvojalbum věnované především Schubertovi a Beethovenovi. Tento záznam z koncertu může být pro české posluchače třeba právě připomínkou úchvatného loňského vystoupení.

Schubert & Beethoven [Live]

klavír: Grigorij Sokolov

Nahrávka z koncertu zasvěceného Schubertovi i Beethovenovi, ale také Brahmsovi či Rameauovi, je dalším z již mnoha památných alb a vystoupení ruského klavíristy. Jeho strhující interpretace si získává posluchače naživo i reprodukovaně. Exkluzivní kolekce 2CD.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND. Elektronická verze pak na webových stránkách vydavatelství SUPRAPHON.

V roce 1970 ve svých dožitých 46 letech zemřel francouzský klavírista, narozený ve Frankfurtu, Samson Francoix. Zachovaly se mimo jiné jeho nahrávky Chopinových klavírních koncertů.

Frederic Chopin: 2 Piano Concertos

klavír: Samson Francois

Francouzská podoba Chopinova křestního jména v názvu alba již napovídá, že interpretem není nikdo jiný, než Francouz. Album, digitalizované a vydané na počest Samsona Francoise, možná i na počest téměř 50 let od úmrtí významného Francouzského virtuose.

Fyzické album je k zakoupení na webových stránkách vydavatelství BONTONLAND.

Francouzský klavírista Lucas Debargue letos oslaví své 26. narozeniny. Zástupce mladé klavírní generace, vítěz mezinárodních soutěží a interpret inspirovaný ruskými autory i jazzem vydal své album.

Scarlatti, Chopin, Liszt, Ravel

https://i0.wp.com/www.supraphonline.cz/cover/160/5/e/8/234446.jpgklavír: Lucas Debargue

Nahrávka z živého koncertu francouzského klavíristy, kterého uchvátila hudba až v 20 letech, obsahuje netradičně Scarlattiho, dále Chopina, Liszta, Ravela, Griega nebo Schuberta. Album, složené ze skladeb mnoha autorů, je významným krokem v kariéře mladého Francouze.

Album je možné zakoupit v digitální podobě na webových stránkách vydavatelství SUPRAPHON.

Italský klavírista, který v 11 letech debutoval s I Solisti Veneti, s nahrávkami zabodoval až výrazně později. Ač světově nepříliš známý, v roce 2014 získal za album jeho interpretací Scarlattiho a Solera cenu pro barokní album roku, každoročně předávanou International Classical Music Awards.

Bach: Piano Concertos

https://i1.wp.com/www.supraphonline.cz/cover/160/7/a/b/227857.jpgklavír: Andrea Bacchetti

Klavírista zalíbený do barokního umění, mimo jiné také barokní skvosty ze své rodné země, po nahrávkách Scarlattiho, se kterými výrazně zabodoval, přináší Bachovy veledíla. Jeho klavírní koncerty v podání výrazného Itala jsou lákavým zážitkem.

Album je možné zakoupit v elektronické podobě na webových stránkách vydavatelství SUPRAPHON.

Z bloku moderní klavírní hudby následuje album stylu New Age Classical vydané klavíristou Byronem Ensignem ze Spojených států Amerických. Jedná se o autorovu prvotinu z oficiálně vydaných alb.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co