Kutnou Horu v červnu rozezní Lukáš Vondráček, láká i rezident Lifschitz

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře láká milovníky klavíru nejen na každoročně úchvatné prostředí, ale především na dvě zásadní jména: Konstantin Lifschitz a Lukáš Vondráček. Zatímco Lifschitz je pro každý ročník téměř jistotou zdejších recitálů, Vondráčkova kariéra v posledních několika letech připomíná velice zářnou hvězdu, jejíž jas zatím nezná své hranice. Duo sólistů pak doplní Terezie Fialová, v Kutné Hoře dnes již velmi známá a oblíbená interpretka, která vyniká především jako členka klavírního tria.

Lukáš Vondráček

Lukáš Vondráček | zdroj: MFKH.cz

Festival oficiálně odstartuje svým preludiem v sobotu 1. června a obstará jej multiinstrumentalistka Gabriela Vermelho, která se do Kutné Hory vrací po loňském úspěchu. Na klavírní večer si však příliš dlouho nepočkáme. Již v neděli 2. června se chrám svaté Barbory rozezní tóny Beethovenova Klavírního koncertu č. 1, C dur, op. 15 z rukou rezidenčního umělce Lifschitze. V podání komorního souboru Musica Minore, violoncellisty Jiřího Bárty a americké houslistky Corinne Chapelle pak zazní také Beethovenův Houslový koncert D dur, op. 61 a nezvykle v sólovém podání klavírního tria pak také Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle a violoncello, C dur, op. 56, který se souborem Musica Minore zakončí celý večer.

Refektář jezuitské koleje letos hostí klavírní recitál zasvěcený Johannesi Brahmsovi. V podání Lifschitze zazní slavných Šest klavírních kusů, op. 118, dále Dvě rapsodie, op. 79 a poslední klavírní kus – Rapsodie Es dur z op. 119. Ve druhé polovině pak společně s houslistkou Chappele a cellistou Bártou předvedou Klavírní trio č. 1 H dur, op. 8. Lákadlem večera je cesta posluchače do hlubin Brahmsova života. Zatímco trio je velmi ranou skladbou, klavírní kusy jsou značně pozdními díly, které často vznikaly jako jakási hudební závěť skladatele.

Komorní koncerty zastupuje úterní událost zvaná Okna, během které se u klavíru v rozmanitých komorních uskupeních vystřídají Lifschitz i Fialová. Středeční večer pak posluchače zavede do dob vrcholného baroka i do české romantické tvorby folklorního charakteru. Společně s houslistkou Chapelle představí Lifschitz méně známé Bachovy Sonáty pro housle a klavír, BWV 1014-10, solově pak naváže Janáčkovým ryze vlasteneckým cyklem Po zarostlém chodníčku, II. řada.

Ve čtvrtek rozezní svatou Barboru Lukáš Vondráček společně s japonkou Kana Okada, kteří předvedou 1. řadu čtyřručních Slovanských tanců od Antonína Dvořáka. Jednoznačným vrcholem letošního ročníku (z klavírního pohledu) bude páteční recitál Lukáše Vondráčka, zatím bez ohlášeného programu. Chrám svaté Barbory hostí současného vítěze jedné z nejprestižnějších klavírních soutěží světa (ne-li té vůbec nejprestižnější), bruselské Soutěže královny Alžběty.

Z klavírního pohledu letošní ročník nabízí opravdové lahůdky i zajímavosti. Tím největším lákadlem bude zajisté sólový recitál Lukáše Vondráčka, avšak večer s Brahmsem v podání Lifschitze či jeho interpretace prvního Beethovenova koncertu stojí jen v těsném závěsu. Festival se v letošním roce koná od soboty 1. června do neděle 9. června a každý den nabízí nejméně jednu hudební událost. Festival během svého konání navštíví čtyři místa, vrcholy festivalu však lákají do rozsáhlé a architektonicky skvostné katedrály. Vstupenky budou k dostání především přes webové stránky festivalu, na www.mfkh.cz.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co