Lednový koncert Jitky Čechové v Poděbradech

Obrázek: Litomericko24.cz

Během druhého lednového týdnu přivítalo poděbradské divadlo Na Kovárně vynikající českou klavíristku Jitku Čechovou s programem nazvaným ‚Pocta Bedřichu Smetanovi‘. Koncerty klasické hudby v Poděbradech každoročně pořádá a sponzoruje společnost Otakara Vondrovice, Poděbradského rodáka, lékaře a mimo jiné také klavíristy.

V úvodním slově přiblížila zaplněnému divadlu svůj vztah a lásku ke Smetanovým skladbám, v nichž se skrývá jak nádherná, až líbezná kantabilita, tak i hluboká, emocionální výpověď. Zmínila také obrovskou hodnotu skladatelových přátelství a hudebních inspirací Robertem Schumannem a Ferencem Lisztem, kteří zásadně ovlivnili nejen Smetanovu tvorbu, ale také interpretace jeho skladeb. Právě Schumanna a Liszta si Čechová zvolila pro první část koncertu.

Sonátu g moll Roberta Schumanna předvedla Čechová zcela bravurně, sonátu zahrála s velkou výrazovou suverenitou. Poté zazněl brilantně provedený Mefistův valčík od Ference Liszta, který je pro klavíristu opravdovou technickou výzvou a Čechová prokázala, že právě technika je jednou z předností, kterou umí znovu a znovu uchvacovat své publikum.

Druhá polovina večera již patřila Bedřichu Smetanovi, jehož klavírní cyklus Sny prezentovala Čechová naprosto fantasticky. Pomocí těchto šesti charakteristických skladeb klavíristka silně tlumočila skladatelovo duševní pohnutí a beznaděj v době ztráty sluchu (např. části Zaniklé štěstí, Útěcha), ale i jeho lásku k vlasti a lidem (části V Čechách, V salóně, Před hradem, Slavnost českých venkovanů).

Čechová si dokázala publikum zcela podmanit svou zvukově barevnou, nádhernou a niterně procítěnou hrou a dlouhý potlesk v závěru potvrzoval nejen výjimečnou atmosféru, kterou svým klavírním uměním vytvořila, ale také bravuru, se kterou Jitka Čechová každé jednotlivé dílo nastudovala.

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co