Letošní festival Rudolfa Firkušného nabídne zvučná jména

Koláž z fotografií letošních vystupujících – Obrázek: archiv Pražského jara

Letošní, v pořadí již čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, konaného pod taktovkou Pražského jara, nabídne stejně jako během minulého ročníku čtyři hvězdné klavírní umělce. Zatímco loni se na půdě pražského Rudolfina představila čtveřice Yefim Bronfman z USA, Grigorij Sokolov z Ruska, Igor Ardašev z České republiky a závěrečný koncert obstarala Khatia Buniatishvili z Gruzie, která pražskému publiku představila svůj výběr ze skladeb maďarského klavíristy a skladatele Liszta, letošní ročník nabídne novou čtveřici vynikajících světových klavíristů.

Khatia Buniatishvili (Gruzie) během loňského koncertu Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného – Obrázky: archiv Pražského jara

Během letošního festivalu se v Praze představí

Garrick Ohlsson (19. listopadu 2016)

Klavírista, který již bezmála 50 let účinkuje na světových koncertních podiích a představí se již po téměř 30-té na akci konané Pražským jarem, Garrick Ohlsson odstartoval svou kariéru klavíristy vítězstvím v jedné z nejprestižnějších světových soutěží, Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě v roce 1970. Díky takovému úspěchu se z Ohlssona stal doslova přes noc vyhledávaný interpret Chopinových děl. Během festivalu se představí s díly jeho hudebních lásek, Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Právě za kompletní nahrávku Beethovenových sonát obdržel v roce 2008 cenu Grammy.

Martin Kasík (22. listopadu 2016)

Jeden z nejvýznamnějších českých klavíristů, francouzskými kritiky přirovnávaný k Vladimiru Horowitzovi nebo Marthe Argerich. Proslavil se vítězstvím v celosvětové soutěži Young Concert Artists 1999 v New Yorku. Jeho kariéra pokračovala recitály v Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Tokyo Suntory Hall, Tonhalle Zürich apod. Je také vítězem soutěže Pražského jara z roku 1998. Martin Kasík nabídne velkolepý program, ve kterém tradičně nechybí Leoš Janáček. „K Janáčkovi mám blízko, vyrostl jsem na stejném folkloru jako jeho skladby.“

Olga Scheps (24. listopadu 2016)

Rodina Olgy Scheps odešla v jejích 6 letech z Moskvy do Kolína nad Rýnem, kde ji objevil Alfred Brendel. Díky němu se stala klavíristka, dnes koncertující v nejprestižnějších sálech Evropy. Její debutové chopinovské album labelu Sony Classical, vydané v roce 2010, získalo krátce po oficiálním vydání cenu ECHO Klassik. Poslední album Vocalise se probojovalo do první trojky nahrávek v Classical Music Charts v Německu.

Sir András Schiff (26. listopadu 2016)

Žijící legenda klavírní hudby s vášní pro Haydna, Mozarta, Beethovena či Schuberta. To je Sir András Schiff. Maďarský klavírní virtuos je čestným členem Beethoven-Haus v Bonnu, mimo jiné držitelem zlaté Mozart-Medaille Mezinárodní nadace Mozarteum. Jeho poslední schubertovské CD (2015) bylo vyhlášeno nahrávkou měsíce dle časopisu Gramophone a BBC Music Magazine. Na festivalu předvede část programu, který uvedl na místech jako Carnegie Hall, Symphony Hall v Chicagu, v San Franciscu, Washingtonu nebo Vancouveru.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co