Letošní Pražské jaro sází na mládí, dva české talenty doplní kanadská hvězda

Pražské jaro ve svém letošním ročníku nabídne především mladé české tváře, které zaujaly svými houževnatými výkony v prestižních mezinárodních soutěžích. S bostonskými Chamber Players Prahu navštíví chopinovská dnes již legenda Garrick Ohlsson, který tentokrát představí komorní tvorbu Haydna a Brahmse. Klavírním vrcholem letošního ročníku by pak měl být kanadský talent Jan Lisiecki s Mendelssohnovým koncertem g moll.

Jan Lisiecki na letošním Pražském jaru představí Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25 skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho | Zdroj: Festival.cz

Sólové recitály letošního pražského jara obstarají dva mladé talenty a především velké přísliby do budoucna. Tím prvním je Matyáš Novák, teprve dvacetiletý rodák z Hradce Králové, který nedávno zaujal svým Schumannovým koncertem a moll i porotu Griegovy soutěže v Bergenu a v nabité konkurenci získal druhou cenu. Na pražskojarní scéně se objeví tentokrát v Sále Martinů HAMU s programem složeným především z Chopina a Liszta, kteří patří dle slov interpreta k jeho nejoblíbenějším.

Druhým mladým talentem na letošním Pražském jaru je Pavel Zemen, absolvent JAMU ve třídě prof. Aleny Vlasákové a čerstvý laureát soutěže v Leedsu. Též v Sále Martinů pražské HAMU představí Chopinovu Barkarolu fis dur, op. 60, Skrjabinovu Fantazii h moll, slavná Brahmsova Tři intermezza, op. 117 nebo Rachmaninovovu Sonátu č. 2 b moll.

Komorní hru zastoupí americký fenomén Garrick Ohlsson, který tentokrát společně s věhlasnými Boston Symphony Chamber Players připravili Haydnovo Klavírní trio C dur, op. 86 a Brahmsův Klavírní kvintet f moll op. 34.

Klavírním vrcholem by měl být Jan Lisiecki společně s Orpheus Chamber Orchestra, kteří v Dvořákově síni Rudolfina předvedou bravurní a velmi ceněný Mendelssohnův Klavírní koncert č. 1 g moll, op. 25. Lisiecki se i přes své mládí do Prahy vrací poměrně často a neustále uchvacuje nejen místní publikum svou technicky zdatnou, avšak především interpretačně vyspělou hrou a také originalitou svých interpretací.

Vstupenky na mnohé koncerty jsou již vyprodány, případně zbývají již poslední volné vstupenky.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co