Několik koncertů, jeden klavírista: Beethovenovy sonáty

Saleem Ashkar u koncertního křídla značky C. Bechstein

Čtyři koncerty během sezóny 2016/2017 plánuje jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti – Saleem Ashkar. Již od velmi nízkého věku nesmírně úspěšný klavírista, jenž v pouhých 22 letech debutoval v bájné Carnegie Hall, v Praze představí další z řady Beethovenových klavírních sonát.

Plánovanou čtveřici koncertů započal v říjnu, kdy uvedl první Beethovenova díla, Sonátu č. 3 C dur op.2, Sonátu č. 17 d moll op.31 „Bouře“, Sonátu č. 22 F dur op.54 a Sonátu č. 28 A dur op.101.

Na druhém z řady koncertů zazní další z řady Beethovenových sonát, tentokrát Sonáta č. 5 c moll op.10, Sonáta č. 16 G dur op.31, Sonáta č. 11 B dur op.22, Sonáta č. 15 D dur op.28 „Pastorální“. Ten se uskuteční v pondělí 12. prosince 2016 od 19:30 v Anežském klášteře.

Saleem Ashkar je klavírista izraelsko-palestinského původu, jehož talent objevil sám Zubin Mehta. Úspěch se dostavil velmi rychle a z mladého klavíristy se stal nejen úspěšný sólový hráč, ale také skvělý partner předních světových těles, včetně např. vídeňských filharmoniků.

Beethoven je autor, který Ashkara velmi zaujal nejen z hlediska kompozice. Beethovenovy životní osudy i jakýsi ideový most mezi klasicismem a velmi raným romantismem jsou prvky, které jsou v uceleném díle 32 Beethovenových sonát velmi výrazně patrné. Tento cyklus vznikl na přelomu 18. a 19. století, kdy se ale nesetkal s příliš velkou oblibou. Až pozdější interpreti po Beethovenově smrti přivedli posluchače k pochopení a oblibě Beethovenova tehdy originálního přístupu k výstavbě skladby.

Vstupenky lze pořídit na webu http://beethoven-residency.cz/

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co