Nexus Duo v Praze představí španělskou folklorní tvorbu a uctí Granadose

Nexus Piano Duo

Tradiční španělsky laděnou hudbou zaplní prostory Dvořákovy síně Rudolfina Nexus Piano Duo v sobotu 10. prosince 2016. Mireia Fornells a Joan Miquel Hernández společně představí program složený ze španělské národní hudby autorů jako Enrique Granados, Isaac Albéniz, Xavier Montsalvatge nebo Manuela de Fally.

Hudba Enrique Granadose, z jehož tvorby duo představí díla En la aldea, Dva vojenské tance a Intermezzo ze suity Goyescas op. 11. En la aldea (V obci) je skladba, jíž Granados složil při návštěvě Paříže v roce 1888. První část klavírní skladby tvoří šest velmi krátkých lyrických skladbiček. Překrásně vymalovaná venkovská krajina je ústředním tématem celého díla, přičemž kompozičně autor využívá typických prvků iberské skladby, především typické harmonické a rytmické prvky. Druhá část obsahuje tři delší kusy, nijak pak významně odlišné od skladeb první z částí.

Dva vojenské tance (Marchas Militares) je dvojice klavírních pochodů či tanců pro čtyři ruce, které pojmenoval Allegretto a Lento Marciale. Allegretto je prvním tancem, jehož atmosféra je spíše odlehčená, působí jako velmi nostalgicky znějící, trochu možná hrací skříňku připomínající pochod. Lento Marciale je pak spíše pomalejší, avšak stále rytmická skladba, která stejně jako její předchůdce působí velmi folklórně.

Intermezzo ze suity Goyescas op. 11 pak působí spíše jako lahůdka na pohled. Skladba, jež vyžaduje velmi dobrou spolupráci klavíristů, jimž se často kříží ruce, podebírají a zároveň udržují stálý rytmus folklorně taneční kompozice. Skladba již se vyznačující vlivy počátků moderních prvků začleněných do tradičně španělského schématu vypadá opravdu lákavě.

Albénizova Navarra je skladba silně inspirovaná folklórem. Svěží, zasněná, avšak moderně disharmonická skladba působí jako obraz zasluněného Španělska zarámovaného ve zlatě olivových a citrusových plantáží, makchiových porostů, poklidných pláží a romanticky laděných uliček uprostřed malých, venkovských vesniček. Ještě romantičtěji (v moderním slova smyslu) působí Albénizova Španělská suita op. 47, již tvoří osm oblastně zaměřených tematických kompozic, Granada, Cataluña, Sevilla, Cadiz, Asturias, Aragon, Castilla a Cuba. Duo předvede výběr z idylicky znějící suity. Až nostalgicky zamlžené obrázky přímo vyzývají k návštěvě hispánského světa.

Další z děl dvacátého století, které se kromě folklóru inspirovalo modernou, jsou Montsalvatgeova Tři divertimenta. Tematicky i stylově velmi podobné pracem předešlých autorů doplňuje recitál dalšími kompozicemi podobného charakteru v atmosféře, kterou nenaruší ani lehce odlišné Barcelona Blues.

Manuel de Falla je v Česku již dobře známým autorem, především díky svému baletu Čarodějná láska a jeho klavírní úpravě v podobě suity. Čtyřruční úprava již upravených Dvou španělských tanců z opery Krátký život z původní opery do klavírní podoby je zajímavým prvkem již tak netradičního koncertu. Oba tance jsou charakterem velmi typické kompozice defallovského stylu a přece jen jsou jakýmsi vyvrcholením celého koncertu. De Falla je také jednoznačně nejznámějším z plejády španělských skladatelů celého večera. Celý recitál pak duo zakončí čtyřruční úpravou Rituálního ohňového tance z baletu Čarodějná láska, který jen během posledního roku zazněl v Rudolfinské Dvořákově síni v mnoha podáních legendárních i méně slavných interpretů.

Celý španělsky laděný večer slibuje velmi odlišnou podívanou oproti běžnému repertoáru Rudolfinských interpretů. Hispánsky laděný repertoár skladatelů přelomu 19. a 20. století či počátku minulého století slibuje umělecké odlehčení i netradiční foklórní i rytmický zážitek. Koncert se koná k uctění 100. výročí úmrtí světového klavíristy přelomu 19. a 20. století, Enriqua Granadose. Otázkou jen zůstává, jestli Rudolfinum vyhovuje svými prostory takto uvolněné atmosféře.

NEXUS PIANO DUO (Mireia FORNELLS, Joan Miquel HERNÁNDEZ)
Dvořákova síň Rudolfina, sobota 10. prosince 2016 od 19,30 hodin
Druhý abonentní koncert cyklu Světová klavírní tvorba pražského FOK

Enrique GRANADOS En la aldea, Dva vojenské tance, Intermezzo ze suity Goyescas op. 11

Isaac ALBÉNIZ Navarra, Španělská suita op. 47 (výběr)

Xavier MONTSALVATGE Tři divertimenta, Barcelona Blues

Manuel DE FALLA Dva španělské tance z opery Krátký život, Rituální ohňový tanec z baletu Čarodějná láska

Vstupenky na koncert můžete nakoupit na stránkách pořadatele FOK (klikněte zde).

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co