Nová sezona FOK nabídne znovu skvělý cyklus světové klavírní tvorby

I ve své 82. koncertní sezóně nabídne Symfonický orchestr hl. m. Prahy cyklus koncertů pojmenovaný „Světová klavírní tvorba“. V období od listopadu do dubna nabídne šestici koncertů skvělých zahraničních umělců.

První z koncertů pořádá společně s Klavírním festivalem Rudolfa Firkušného a představí jednoho z legendárních klavíristů, Sira Andráse Schiffa. V koncertní sezóně 2015-2016 nadchnul Carnegie Hall, Disney Hall či Symphony Halls svým cyklem sestaveným z posledních sonát Haydna, Mozarta, Beethovena a Schuberta. Právě svým „Schubertovským“ albem z roku 2015 oslovil časopis Gramophone či BBC Music Magazine. Netradiční je také jeho obliba nástrojů značky Bösendorfer, které si nejraději vozí s sebou na své recitály.

V prosinci bude Rudolfinum hostit dvojici španělských klavíristů, tzv. Nexus Piano Duo. Program složený ze španělské národní hudby od Barcelony po Sevillu slouží mimo jiné k oslavě 100. výročí úmrtí jednoho z největších klavíristů přelomu 19. a 20. století, Enriqua Granadose.

Během ledna Prahu navštíví letošní vítěz belgické soutěže královny Alžběty, Lukáš Vondráček. Představí nejen světovou tvorbu, ale také autory české. Po jeho posledním tuzemském vystoupení v červnu 2016 bude tento koncert Vondráčkova další koncertní návštěva ČR.

David Kalhous, profesor klavíru na Floridské státní univerzitě, v únoru přiveze své nadšení pro soudobou hudbu, které postaví do kontrastu s barokní či romantickou tvorbou. Právě soudobá hudba je Kalhousovou velkou láskou, která vyústila do spolupráce s několika českými soudobými skladateli. Skladba vzniklá ze vzájemné spolupráce s Miroslavem Srnkou zazní v české premiéře.

V březnu přivítá pražské publikum v Rudolfinu ruskou klavíristku Varvaru (Nepomnyaschayu). V loňském ročníku oslnila české publikum Čajkovského koncertem b moll, letos přiveze znovu převážně ruskou školu, avšak sólově. Varvara je klavíristka nevšedního jména, barvy vlasů, ale především talentu.

Světovou klavírní tvorbu 82. sezóny FOK zakončí Rudolf Buchbinder, Rakouský klavírista s mimořádným talentem. Ve svých pěti letech byl přijat na Vysokou školu umění ve Vídni. Jako vášnivý sběratel historických notových zápisů má ve sbírce více než 18 edic kompletních Beethovenových sonát. Do Prahy se vrací po deseti letech v cyklu Světová klavírní tvorba FOK.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co