RECENZE: Impozantní představení Rudolpha Buchbindera

Ano, je to tak. Rudolf Buchbinder patří k legendárním umělcům této doby. Jeho klavírní příběh začal v pěti letech, kdy byl jako první člověk tohoto věku pro své výjmečné nadání přijat na Vysokou hudební školu ve Vídni. Věc nevídaná. Svůj talent nadále rozvíjel a ve své klavírní kariéře dosáhl mimořádných úspěchů.

V jeho repertoáru najdeme hudbu od baroka po 20.století. Ovšem výsostné postavení v jeho srdci zaujímá skladatel, se stejným počátečním písmenem v příjmení a taktéž v prosinci narozený a jako R.Buchbinder. Je jím Ludwig van Beethoven. Rudolph Buchbinder věnoval tomuto skladateli podstatnou část svého života. Nejen, že napsal knihu: Můj Beethoven-Můj Mistr, ale také je i vášnivým sběratelem jeho cyklu 32 klavírních sonát v úplném vydání. Jeho sbírka čítá 39 kompletních edic. Je proto očekávanou samozřejmostí, že všechny tyto klavírní sonáty má v repertoáru a svým pečlivým studiem přispěl k vývoji dějin interpretace tohoto klavírního veledíla.

Do Rudolfina v sobotu se 22.4.2017 v rámci cyklu klavírních recitálů vrátil po deseti letech. A jak jinak..převážně s beethovenovský programem.

Rudolfinum přivítalo Rudolpha Buchbindera velkým potleskem. Tento šarmantní čerstvý sedmdesátník vešel na pódium lehce a svěže, avšak již soustředěně na první ze tří Beethovenových sonát večera. Pokud máte to štěstí slyšet hrát tohoto klavíristu Beethovena, můžete si být jisti obrovskou autenticitou vůči slohové stylovosti, dodržování skladatelova tempového označení a artikulace. A právě s touto profesionalitou zahájil Rudolph Buchbinder svůj recitál. První sonátou byla jedna z těch nejznámějších. Sonátu č.8 c moll op.13,, Patetická“, věnovanou knížeti Carlu von Lichnowskému, předložil svému publiku skvostným způsobem. Je možné, že pro někoho oděnou do méně dramaticky exponovaného hávu, než jak často slýcháme u mladých klavíristů, zato hávu intimně barevnějšího, dynamicky propracovanějšího a noblesnějšího.

Pro druhou část první poloviny večera zvolil R.Buchbinder dílo skladatele, se kterým ho pojí nejen městoVídeň, ale i stejná úcta a obdiv k L. v. Beethovenovi. F.Schubert a jeho dílo 4 Impromptus op.90 D 899 zahrál klavírista fantasticky, úžasně vystihl Schubertovskou ranně romantickou kantilénu v pravé ruce s ještě klasicistním doprovodem v ruce levé. V Impromptu č. 1 c moll zaplavil sál teskným melancholickým motivem, svou něžnou interpretací tlumočil mrazivý smutek Schubertovy romantické duše.

Perlivé a zurčící Impromtu č.2 Es dur, u mnoha klavíristů často volené jako přídavek, sršelo pod prsty R. Buchbindera sebejistě a radostně. Třetí Impromptu Ges dur rozehrál plavně, čistě romanticky se zpěvným motivem, jakoby předzvěst Mendelssohnovkých Písní beze slov. Posledním částí zaznělo Impromptu č.4 As dur, začínající brilantně padajícím vodopádem tónů, připomínajícím známou Chopinovu Etudu ,, Black Keys“.

Po přestávce jsme vrátili v čase v podobě další Beethovenovy sonáty a to Sonáta č.10 G dur op.14. V podání Rudolpha Buchbindera byla přehlídkou dynamické škály nejjemnějších odstínů, od sametově měkkých pianissim po zřetelně jasné rozlišení forte od fortissima.

Vrcholem večera opět Beethovenova sonáta č.23 f moll op.57 ,, Appassionata“, která patří k těm technicky nejnáročnějším. R.Buchbinder nepatří k nejvýbušnějším klavíristům, jeho umění a energie pramení z fantastické prstové techniky a dynamické bohatosti úhozu, vnitřní promyšlenosti každé fráze a schopnosti vtáhnout posluchače příběhu skladby. Tím vším obdaroval Rudolph Buchbinder své publikum a zanechal v nás skvostný zážitek.

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co