Rozhovor s Ivanem Klánským o letošním ročníku smetanovské soutěže

Prof. Ivan Klánský u klavíru | Obrázek: Dům hudby Plzeň

Prof. Ivan Klánský je již tradičním členem prezidia a předsedou poroty Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni. I během letošního ročníku společně se čtyřmi porotci vybíral vítěze každé ze tří kategorií. Na to, jak ho letošní ročník zaujal a co si myslí o vývoji klavíristů z Asie jsme se zeptali po závěrečném koncertě.

Pane profesore, jak hodnotíte průběh letošní soutěže?

Jezdí sem čím dál více klavíristů z exotických zemí, letos jsme měli ve finále převahu dívek, jindy máme převahu chlapců. Výkony byly velice krásné, koncert laureátů ukázal, že porota rozhodla správně.

Zaujal Vás někdo konkrétně z té nejmladší generace?

Ano, překvapil mě 12letý Johann Zhao z Rakouska, který má na svůj věk nesmírně rychlé prsty, ale navíc má i takový vnitřní vtip, hudbu prožívá velmi optimisticky, jiní v jeho věku berou to umění většinou jako že je to práce, nejsou schopni projevit tu radost tak navenek. Ale překvapili mě i všichni naši, protože samozřejmě v té konkurenci asiatů, kteří jsou na tom mnohdy pianisticky lépe, tak naši nedopadli vůbec špatně, naopak v něčem je i porazili. Je vidět, že tato soutěž má veliké jméno a když sem někdo jede, tak se poctivě připraví.

Již dlouho jsem se chtěla zeptat na jednu otázku. Máte pocit, že se asijským klavíristům daří ve své interpretaci českých skladeb tlumočit i českou mentalitu jejich autorů?

Ano, myslím že ano. Rozhodně mnohem více než před dvaceti a třiceti lety. Nejde jen o českou, ale i evropskou mentalitu. Dnes se jim to daří již dobře, protože jejich maminky a babičky tuto hudbu v Evropě studovaly a předaly to dalším generacím. Takže toho evropského cítění v jejich interpretaci je již hodně.

A na závěr, co byste popřál letošním vítězům a laureátům do budoucna?

Já bych jim popřál, aby měli to štěstí, že budou mít pro koho hrát, že najdou své publikum. Je to dnes těžké, klavíristů ve světě je hodně moc. Úspěch závisí na kombinaci různých aspektů, od zdravotních, psychických, osobních, množství talentu a hlavně velké píle. Konkurence je obrovská. Za mého mládí, když člověk hrál hezky, odpustila se mu sem tam chyba, dnes už ne. A právě z Asie ta naprostá přesnost přišla sem, ta je podmínkou, je to základ. A v rámci té přesnosti, když je ještě někdo zajímavý, dokáže něčím dalším zaujmout, má naději na úspěch.

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co