Rozhovor s Miroslavem Brejchou o letošním ročníku smetanovské soutěže

Miroslav Brejcha u klavíru Steinway & Sons, umístěný v Domu hudby města Plzně | Obrázek: Vlastimil Leška

Miroslav Brejcha již tradičně ze svého postu ředitele Plzeňské konzervatoře organizoval letošní, 32. ročník Mezinárodní smetanovské soutěže v Plzni. Kromě práce předsedy prezidia čekal na Miroslava Brejchu také úkol umělecký, úloha porotce. Zeptali jsme se ho proto na jeho dojmy z letošního ročníku.

Pane řediteli jak hodnotíte letošní úspěch převážně českých klavíristů ve třetí kategorii?

Já bych to shrnul trošku jinak. Vezmeme-li si celou soutěž, bylo uděleno pět prvních cen, které putují do Korei, Číny, Ukrajiny, Rakouska a České republiky.Myslím si, že je to důkaz toho, že tato soutěž má velký mezinárodní ohlas a že má i budoucnost.

Zaujal vás výkon konkrétního soutěžícího?

Mě zaujalo určitě více soutěžících a koncert vítězů byl důkazem, že porota vybrala správně.

Jak hodnotíte letošní ročník, V čem si myslíte, že byl originální oproti jiným ročníkům?

Tuto soutěž pořádá konzervatoř v Plzni již po osmé a my pozorujeme velký nárůst kvalitních klavíristů z dálného východu, z Číny, Korei, Japonska, Mongolska. Tím pádem je na mladé evropské klavíristy vyvíjen čím dál větší tlak. Tento trend, kdy se Asie tlačí do Evropy je způsoben a demografickým vývojem, kdy se např. v Číně odhaduje, že je asi 40 milionů klavíristů a z toho třeba 100 tisíc velmi dobrých.

Napadá mě tedy otázka, jestli právě to je důvod proč začínají více jezdit do Evropy, protože zde mají daleko větší šanci na úspěch.

Samozřejmě se tlačí sem. Jsme stále centrem evropské hudby, která se hraje všude na světě. Ale je to i trochu otázka filozofie mladých evropských klavíristů, kteří velmi často nejsou ochotni tvrdě pracovat. Je to otázka životního stylu mladých evropanů a velmi rozdílného stylu mladých asijských klavíristů, kteří prostě ví, že když nebudou pracovat na pomyslných 150%, že se prostě neprosadí. A u nás, když budou klavíristé pracovat na 60%, tak se dobře uživí. V tom je ten rozdíl.

Jak náročné bylo pro vás připravit tuto soutěž?

Jak jsem již říkal, soutěž připravujeme po osmé, máme tým lidí, všichni vědí co mají dělat, každý zná své pensum úkolů, od předsedy soutěže až po vrátné, jsme zaběhnutý tým.

Na závěr se chci zeptat, co byste popřál letošním finalistům do budoucna?

Trošku štěstí, hodně pracovitosti, ať se ukáže, kdo z nich bude lepší v dalších deseti, patnácti letech, protože je to stále běh na dlouhou trať.

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co