Rozhovor s vítězkou III. kategorie 32. ročníku smetanovské soutěže Lucií Valčovou

Lucie Valčová na umělecké fotografii | Obrázek: Minigalerie Lucie Valčové

Lucie Valčová je vítězkou letošního, v pořadí již 32. ročníku Mezinárodní smetanovské soutěže v Plzni. Svým repertoárem v průběhu všech tří soutěžních kol zaujala porotu nejvíce ze všech finalistů III. kategorie a zvítězila. Do jara roku 2018 bude nejnovější vítězkou soutěže. Po závěrečném koncertu laureátů jsme se Lucie zeptali na její dojmy a pocity z celého ročníku i plány do budoucna.

Slečno Valčová velice gratuluji k vítězství. Ráda bych se zeptala jaké jsou vaše první dojmy a pocity z vítězství?

Myslím, že mi to ještě nedochází, asi si to uvědomím až se zpožděním několika dnů, ale ty první pocity byly skvělé!

Ve kterém kole se Vám hrálo nejlépe?

Asi ve druhém, protože jsem tam měla repertoár, ve kterém jsem mohla na vybraných skladbách více ukázat.

Před dvěma lety vyhrál v této kategorii Marek Kozák, který se poté velice úspěšně zúčastnil Chopinovy soutěže ve Varšavě. Láká Vás do budoucna také tato soutěž?

Asi ne. Mám tuto soutěž ráda, ale na to bych si asi netroufla. Z jiných soutěží budu ještě vybírat, podle toho kam se věkově ještě vejdu.

Letošní ročník byl jedním z nejvyrovnanějších, zaujal Vás konkrétně výkon některého z účastníků?

Bohužel nebylo moc času ostatní poslouchat a před výkonem se to ani nedoporučuje, ale určitě, právě Ti kteří byli ve finále hráli skvěle.

Jak dlouho jste se na tuto soutěž připravovala?

Určitě tak půl roku, ale od vánoc to již byla velmi intenzivní příprava.

Prozradíte našim čtenářům Vaše umělecké plány nebo představy do budoucna? Neláká Vás třeba studium v zahraničí?

Já mám ještě trio, tak bychom chtěli uspět na nějaké soutěži s tímto triem. Po skončení studia na AMU ještě nevím, do zahraničí se zatím nechystám.

Děkujeme za rozhovor, ještě jednou gratulujeme k vítězství a přejeme do budoucna mnoho uměleckých úspěchů.

Lucie Valčová pochází z Českých Budějovic, své základy klavírní hry získala u Věry Krauskopfové dále na ZUŠ a Konzervatoři u Marie Šimkové Kotrčové.

Poté přešla na Akademii múzických umění v Praze do třídy prof.Ivana Klánského. V současnosti je studentkou doktorského programu v oboru komorní hra.

Lucie Valčová je kromě vítězství v letošní Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže také laureátkou řady národních soutěží např. Prague junior note, Pro Bohemia v Ostravě, Talent Jihočeského kraje, Concertino Praga nebo Soutěžní přehlídka Konzervatoří České republiky. Má na svém kontě i další mezinárodní úspěchy: 3.cena v Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně, 3.cena v soutěži Internationaler Rotary Musikfoerderpreis v Norimberku, 1.cena na Mezinárodní soutěži F.Chopina v Mariánských Lázní, 1.cena na Mezinárodní soutěži francouzské Nice.

Nahrála tři CD, věnuje se komorní hudbě s uměleckým tělesem Trio Clavio, také již věnuje pedagogické činnosti.

Díky skvělému klavírnímu umění, širokému repertoáru a schopnosti tvůrčí komunikace s publikem je Lucie Valčová velmi nadšeně a vděčně přijímána svými posluchači.

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co