ROZHOVOR: Vítěz z Varšavy, který nesnáší soutěže, se dnes představí v Rudolfinu

Vítěz chopinovské soutěže ve Varšavě Seong-Jin Cho | Obrázek: fotobanka Pražského jara

V sobotu 7. května oficiálně startuje již 71. ročník Pražského jara, tentokrát prologem klavíristy, pro některé klavírního „boha“, vítězem Chopinovy soutěže ve Varšavě, Seong-Jin Choem. O tom již bylo psáno hodně. Přinášíme vám však krátký rozhovor, který jsme pořídili den před koncertem.

Jak jste se cítil na Chopinově soutěže ve Varšavě? Přijdete na podium a na balkoně sedí hvězdy jako Martha Argerich nebo Garrick Ohlsson. Bylo vyčerpávající psychicky i fyzicky?

Nervózní jsem byl opravdu hodně. Princip soutěží nemám rád, beru je trochu jako nutné zlo. Když jsem přišel na podium před svým finálovým vystoupením, byl jsem opravdu nervózní. Snažil jsem se to ale vnímat pozitivněji, že je to jen koncert, o nic nejde. Nevím, jestli mi to úplně pomohlo uvnitř, ale zvítězil jsem, takže mi to asi pomohlo.

Byl jste jedním z asijských soutěžících. Měl jste pocit, že na Vás diváci nebo porota reagují jinak než na evropské klavíristy?

Musím říct, že vůbec ne. Myslím si, že dnes opravdu nezáleží na tom, zda-li jste Evropan či Korejec nebo Číňan, důležité je, jak hrajete a to je velký krok dopředu.

Bylo pro Vás těžké interpretovat takovouto hudbu, která je z jiného kontinentu, od skladatele z odlišné části světa?

Nemyslím si, že by to bylo těžké právě kvůli tomu. Myslím, že záleží na tom, jak si s tím či oním skladatelem rozumíte, jak jeho hudbu pochopíte. I Němec či dokonce sám Polák to může mít opravdu těžké, pokud Chopinovu hudbu nechápe v celé její šíři.

Uvádíte, že Vašimi nejoblíbenějšími skladateli jsou Mozart či Schubert. Proč jste se vlastně zúčastnil Chopinovy soutěže. Bylo to, protože máte Chopina také velmi rád (jako skladatele), nebo kvůli prestiži této soutěže?

Chopinova soutěž ve Varšavě je jednoznačně prestižní soutěž a svou váhu při rozhodování to mělo, obecně se říká, že tato soutěž může významně odstartovat kariéru. Na druhou stranu ale, Chopina mám, asi jako většina klavíristů, velmi rád. Musím ale dodat, že také s touto většinou sdílím další společný názor, Chopinova hudba je nesmírně interpretačně těžká. Takže to byla i taková výzva.

Jak se Vám líbí Praha? Těšíte se na vaše pražské vystoupení?

Praha je krásné město. Jsem tu podruhé, poprvé jsem tu byl jen jako turista. Na vystoupení se těším moc, o českém publiku se říká, že chápe klasickou hudbu.

Podle čeho jste sestavoval repertoár?

Mozarta a Schuberta mám opravdu rád. Jsem uchvácen jejich hudbou, jsou to takoví mí hudební géniové. Proto jsem je zařadil. No a Chopin se ode mě očekává a mám ho také rád, je to génius klavíru.

Na koncert se můžete těšit v sobotu 7. května 2016 od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Koncert je velmi očekávanou událostí a byl ve velkém předstihu vyprodán.

Mladý český New Age klavírista, skladatel a klávesista, zajímá se především o klavírní hudbu jakýchkoli žánrů. V současné době studuje na bostonské Berklee College of Music a je šéfredaktorem tohoto portálu.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co