V sobotu oficiálně začíná Pražské jaro, zahájí ho vítěz chopinovské soutěže

V rámci prologu Pražského jara poctí pražské Rudolfinum svou návštěvou klavírista Seong-Jin Cho, který je v současnosti považován za jednoho z nejvýraznějších umělců své generace. Není divu, vždyť se na podzim minulého roku stal vítězem jedné z nejprestižnějších klavírních soutěží na světě, Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, jež se koná pouze jednou za pět let.

Seong-Jin Cho se tak v pouhých jedenadvaceti letech přiřadil do elitní klavírní společnosti jako je Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimmerman, Garrick Ohlsson a další.

Narodil se 28.5 1994 v Soulu. V šesti letech mu klavír nabídli rodiče, zkoušel i housle, ale protože mu vadilo, že musí u hraní stát, definitivně se rozhodl pro hru na klavír. V jedenácti letech měl již svůj první recitál. Také soutěžní úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtrnácti letech získal první cenu na Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina pro mladé klavíristy, o rok později získal první cenu na Hamamatsu Mezinárodní klavírní soutěži, dále v sedmnácti letech bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Čajkovského v Moskvě, ve dvaceti třetí cenu na Mezinárodní klavírní soutěži Arthura Rubinsteina v Tel Avivu.

Loňským vítězstvím ve Varšavě si ovšem fantasticky otevřel dveře do všech slavných, světových koncertních síní a také cestu ke spolupráci s předními orchestry světa.

,,Sen se stal skutečností,“ komentoval svůj úspěch Seong-Jin Cho. Na 17.ročníku soutěže zvítězil nad 78 excelentními klavíristy, kteří pospoupili do hlavního klání z předsoutěžního kola, kam se přihlásilo celkem 450 účastníků.

Jeho styl hry je unikátní. Disponuje neuvěřitelnou muzikalitou, smyslem pro rytmus a agogiku, hraje zaujatě a přesně. Krása jeho hraní je ve famózní dynamice, pravidelnosti, barevnosti v tónech a především v lásce k hudbě. Jak sám říká, vždy uvádí skladby autorů, které má rád a tak 7. května představí v Rudolfinu díla W.A.Mozarta, F.Schuberta a F.Chopina. Máme se na co těšit.

7.5.2016/ 20.hod/ Rudolfinum

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo v A moll KV 511
  • Franz Schubert: Klavírní sonáta č 19 D 958
  • Fryderyk Chopin: 24 preludií, op. 28

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co