Varvara se již tuto sobotu vrací do Prahy

Třetí sobotu v březnu přivítá pódium pražské Dvořákovy síně v Rudolfinu mladou vynikající klavíristku Varvaru.

Tato talentovaná rodačka z Moskvy, umělkyně nevšední barvy vlasů, má již za sebou impozantní řádku koncertních i soutěžních úspěchů. Po studiích v Moskvě a Hamburku následovala 2.cena v soutěži J. S. Bacha v Lipsku, 3. cena v klavírní soutěži v Brémách, 2. cena v soutěži Nagoya. V České republice získala 3. cenu v 63.ročníku soutěže Pražského jara a konečně 1.cenu na velmi významné soutěži Géza Anda Concours v r. 2012 v Curychu. Koncertovala v  Rusku, Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Maďarsku, Rakousku, Brazílii, Japonsku a ve Švýcarsku. Od roku 2011 až do roku 2013 působila jako odborný asistent na univerzitě v Hamburku hudby a divadla.

Varvara Nepomnyashchaya, jak zní její celé jméno, v loňské sezoně přijela do Prahy poprvé a nadchla posluchače v Obecním domě nejen svým skvělým provedením Čajkovského Koncertu č.1 b moll, ale také svým osobitým charakterem, humorem a bezprostředností, patrnou již při příchodu na jeviště.

Letos se vrací se sólovým recitálem a neméně lákavým programem.

Nejprve uslyšíme jednu z nejdůležitějších Mozartových sonát, jíž je Sonáta č.14 c moll KV 457. Toto klasicistní dílo posluchačům navodí atmosféru Sonáty č.8 c moll (,,Patetická“) od L.v Beethovena, vzniklé zhruba o patnáct let později. Dokonce i Mozartovo téma ve druhé větě nápadně připomene cantabilní téma druhé věty Beethovenovy sonáty.

Velkých chronologickým skokem volí Varvara další část programu. V něm  představí skladby svých krajanů. Od Alexandra Skrjabina zazní 2 poémy op.32 a Fantazie h moll op.28. Tento autor, jenž se převážně věnoval tvorbě pro klavír a symfoniím, byl ve svém životě velmi ovlivněn tvorbou F. Chopina, F. Liszta a dalších. Především dramatická exponovanost Fantazie silně evokuje emocionálně vypjaté Chopinovy balady a Lisztovu transkripci Wagnerovy ,,Isoldes Liebestod“.

Další dílo, které od klavíristky Varvary uslyšíme, budou pianisticky velmi oblíbené a často hrané Obrázky z výstavy od Modesta Petroviče Musorgského. Tento cyklus deseti skladeb, ve kterém skladatel zcela jedinečným způsobem vtiskl svůj zážitek z výstavy obrazů svého přítele Viktora Hartmana, začíná a je dále propojován tzv. Promenádami. V nich se sám skladatel prochází výstavní síní mezi obrazy s názvy Gnomus(Skřítek), Starý hrad, Tuileries(Hašteření dětí), Bydlo, Tanec kuřátek ve skořápkách, Samuel Goldberg a Schmuyle,Trh v Limoges, Katakomby, Chaloupka na kuřích nožkách a  Velká brána kyjevská.

Toto velkolepé programní dílo představitele novoruské školy a člena ,,mocné hrstky“ M.P.Musorgského rozhodně stojí za poslech. O to více v podání klavíristky, o které německý deník  Kronen Zeitung napsal, že disponuje grandiózním koloristickým bohatstvím, brilantní hladkou technikou a  provokativně spontánní hrou.

Varvara je skvělou klavíristkou, jež nabízí napínavé hudební vyprávění skladeb svého recitálu a posluchačům tak krásný, nevšední umělecký zážitek!

 

VARVARA – KLAVÍRNÍ RECITÁL

WOLFGANG AMADEUS MOZART Sonáta č. 14 c moll KV 457

ALEXANDR SKRJABIN 2 poémy op. 32

ALEXANDR SKRJABIN Fantazie h moll op. 28

MODEST PETROVIČ MUSORGSKIJ Obrázky z výstavy

RUDOLFINUM, Dvořákova síň

18.3. 2017 v 19.30

Lenka Grešová je absolventkou Pražské konzervatoře a také současnou studentkou klavírní pedagogiky na brněnské JAMU. V současné době vyučuje na ZUŠ v Poděbradech hru na klavír.

Zatím žádné komentáře

Odpovězte (Zanechte svůj komentář)

Vaše E-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete využít tyto HTML tagy a prvky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co